Dzisiaj Katolicy obchodzą bardzo ważne święto, Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu. Pragniemy w poniższym wpisie odpowiedzieć Państwu na pytanie, czy post jest dobry dla naszego zdrowia? Poszukując odpowiedzi udało nam się odnaleźć doskonałe i esencjonalne opracowanie Prof dr hab. Włodzimierza Buczko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W swym artykule dla „Medyka Białostockiego ” pt „Pościć albo nie pościć?”, jasno daje do zrozumienia że ”… post może mieć również charakter zdrowotny…,” dzieje się tak ponieważ, „wspólną cechą postów jest niedostateczne odżywianie zewnętrzne, co uruchamia proces spalania naturalnych rezerw organizmu (glikogen, tłuszcz). W trakcie głodówki początkowo (pierwszy dzień) dochodzi do spalenia naturalnych zapasów organizmu (glikogen w wątrobie i mięśniach). Następnie spalaniu ulegają nagromadzone pokłady tłuszczu, białka złogowe, usuwane są toksyny i martwe komórki.”
Czy zatem długotrwały post jest dobry dla naszego organizmu?Zdecydowanie nie, jak określa Profesor Buczko,„Należy pamiętać, że głodówki mogą być również niebezpieczne. Pełna głodówka nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień, W przypadku długotrwałego postu (ponad tydzień) zwiększa się spalanie aminokwasów, pochodzących z rozkładu białek krwi i tkanki mięśniowej.”
Kto może prowadzić post/ głodówkę? Na to pytanie również odpowiedzi udziela Profesor Włodzimierz Buczko, „Na głodówkę powinni decydować się tylko ludzie zdrowi. W żadnym wypadku nie mogą stosować jej kobiety w ciąży, osoby niedożywione, chorzy z cukrzycą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, nadczynnością tarczycy, niewydolnością nerek, osoby w podeszłym wieku, dzieci i młodzież.”
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu w podjęciu decyzji co do zastosowania postu w swoim życiu.
link do źródła: https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/medyk/zdrowie/z_3.pdf